Διαδικτυακές Επιμορφώσεις Δράσεις

Σκοπός των επιμορφωτικών δράσεων, που διοργανώνονται από κοινού με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και τους Συμβούλους Εκπαίδευσης Δράμας, είναι να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς για θέματα που συνήθως προκαλούν εντάσεις στα σχολεία, με απώτερο στόχο την πρόληψη και αποτελεσματική αντιμετώπισή τους.

Επιπρόσθετα, οι δράσεις αυτές μπορούν να καλύψουν μερικώς και την αναγκαιότητα της ενδοσχολικής επιμόρφωσης.

Βεβαίως η συμμετοχή είναι προαιρετική, αλλά καλό θα ήταν να ενημερωθούν για τις δράσεις οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς προκειμένου να αποφασίσουν οι ίδιοι εάν θα λάβουν μέρος ή όχι.

Τέλος, καλό θα ήταν να παρακινηθούν ειδικά οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί που αντιμετωπίζουν παρόμοιες προκλήσεις στο σχολείο και στο σπίτι.

Αλβανόπουλος Γεώργιος